Kartička s informacemi o vašem zdravotním stavu, vašich lécích, očkování apod. Informace, které mohou napomoci v případě výjezdu záchranky, hasičů nebo policie, v čase náhlých zdravotních potíží. Kartička je určena nejenom seniorům, ale i mladším lidem.      

Seniorská obálka pomáhá zachraňovat životy tři roky.
Nově ji strčíte do kapsy a obsahuje informace o očkování

Co je Seniorská obálka?

Jedná se o tiskopis, který může napomoci v krizových situacích. Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá, stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. I lidé v mladším věku jsou často rozrušení, nesoustředění, dezorientovaní a nedokážou odpovídat na položené otázky, které si výjezd záchranky, hasičů nebo policie vyžaduje. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je v této situaci dobře vyplněná Seniorská obálka

Seniorská obálka „domácí“ bezmála tři roky pomáhá nejen seniorům v situacích ohrožení zdraví nebo života v jejich domácím prostředí. V případě potřeby pak pomůže složkám IZS urychlit záchranu života. Nyní jde do světa kapesní verze tiskopisu. Takzvanou Seniorskou obálku Mini může mít každý u sebe. Obě obálky jsou aktuálně navíc vybaveny informacemi o očkování majitele.

Díky úspěchu „domácí“ Seniorské obálky, kterou zájemci umísťovali ve svých domovech na vnitřní stranu vchodových dveří či dveře lednice, přichází také menší, kapesní verze obálky. Seniorská obálka Mini (kapesní) se díky rozměrům necelých 8×10 centimetrů vejde do peněženky či kapsy. Senior, člověk se zdravotním postižením či omezením nebo řidič ji tak může mít neustále při sobě. Seniorské obálky jsou určené všem, kdo o ně mají zájem, bez ohledu na věk.

Doporučujeme, aby byla Seniorský obálka vyplněna co nejaktuálněji a nechyběly v ní potřebné údaje. Aby bylo vyplňování jednoduché, podle lékařů zásahových jednotek, kteří formulář obsahově doporučili, postupujeme podle barev „jako na semaforu“. Co je červené, je nejdůležitější, naopak zelené je na vůli seniora, zda tyto údaje chce poskytnout. Každé vyplnění tiskopisu je vlastní záležitost seniora nebo jeho osoby blízké. Ať už jde o nemoci, se kterými se dotyčný léčí, léků, které užívá nebo jména praktického lékaře. Důležité údaje se týkají osob blízkých. Po dohodě se všemi složkami IZS je nutné, aby tiskopis „domácí“ Seniorské obálky po vyplnění byl složen do tvaru obálky a umístěn na viditelném místě v domácnosti seniora. Jedná se POUZE o dvě možnosti – dveře lednice s pomocí třeba magnetky, nebo vstupní dveře do bytu zevnitř. Můžeme použít pro připevnění a uchování tiskopisu i plastovou obálku a oboustranně lepicí pásku.

I když se jedná o zdravotní údaje, jedná se o nástroj sociálně zdravotního pomezí. Vedle důležitého fyzického zdraví je stejně důležitá psychická pohoda člověka. Proto doporučujeme pomoci s vyplněním a aktualizací Seniorské obálky od rodinných příslušníků, osob blízkých nebo na základě sousedských vztahů – jednoduše  při jejich návštěvách.

Jak se k vám Seniorská obálka dostane?

Ve spolupráci s  krajskou koordinátorkou projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň jsme Seniorskou obálku přenesli pro Vás i do Slaného a spádových obcí. Seniorskou obálku můžete vyzvednout na Odboru sociálních věcí, školství a zdravotnictví Městského úřadu ve Slaném, Masarykovo nám. 160 v 1. patře v kanceláři č. 208, a to v úřední hodiny pondělí a středa od 7:30 hodin do 17:00 hodin, čtvrtek od 7:30 hodin do 12:00 hodin. Formuláře jsou rovněž k dispozici na webových stránkách www.meuslany.cz.

Seniorské obálky mohou zájemci městském či obecním úřadě, nebo si je mohou zdarma stáhnout v Souborech ke stažení na webových stránkách projektu Senioři v krajích https://seniorivkrajich.mpsv.cz. Tam najdou i pokyny k jejímu vyplnění a užívání.

Další informace je možné získat následujícím způsobem:

YouTube: animované video k obálce https://www.youtube.com/watch?v=0e8HrIWD7Jc&t=6s.  

Facebook: @seniorivkrajich

Web: https://seniorivkrajich.mpsv.cz

Přijďte si pro Seniorskou obálku a myslete na své bezpečí! Společně Vám přejeme, abyste Seniorskou obálku nepotřebovali využít, ale abyste s ní byli připraveni.

Připravil: Odbor sociálních věcí, školství a zdravotnictví Městského úřadu ve Slaném, Masarykovo nám. 160, 1. patro kancelář č. 208. 

Úřední hodiny:

pondělí a středa od 7:30 hodin do 17:00 hodin, čtvrtek od 7:30 hodin do 12:00 hodin. Formuláře jsou rovněž k dispozici na této webové adrese viz níže.

Odkazy

Zdroj: Město Slaný