Již za týden se ve Slaném uskuteční Rožnění uherského býka, Mezinárodní mistrovství v boulderingu a vyhlášení ankety nejúspěšnějšího slánského sportovce desetiletí.
Tradiční slánská akce, která propojuje kulturu a sport. Těšíme se na Vás na Masarykově náměstí o víkendu 24. – 26. září 2021. Na akci je vstup volný a vítaný.      

Tisková zpráva 17. září 2021

Již za týden se ve Slaném uskuteční Rožnění uherského býka, Mezinárodní mistrovství v boulderingu a vyhlášení ankety nejúspěšnějšího slánského sportovce desetiletí.

Tradiční slánská akce, která propojuje kulturu a sport. Na co se můžete těšit? Na českou lezeckou špičku, včetně olympionika Adama Ondry na velké lezecké stěně, na napínavé sportovní klání a samozřejmě také na bohatý kulturní program. Nebude chybět ani pohádka pro nejmenší, anebo sportovní exhibice pro milovníky adrenalinu. Součástí letošního programu bude také akce Zažít město jinak v zahradě městského kina, vyhlášení ankety Sportovec roku nebo výstava bonsají v atriu Vlastivědného muzea. Těšíme se na Vás na Masarykově náměstí o víkendu 24. – 26. září 2021. Na akci je vstup volný a vítaný.

Páteční program odstartuje kvalifikace Mezinárodního mistrovství v boulderingu 2021. Následně proběhne vyhlášení ankety s oceněním pro úspěšné sportovce slánského regionu. Letos v podobě ocenění sportovců za poslední desetiletí.  Smyslem akce je každoročně veřejně představit úspěšné sportovce našeho regionu, prezentovat činnost sportovních organizací a poděkovat jim za dosažené sportovní výsledky v předchozím kalendářním roce.

Tato tradiční akce o svůj lednový galavečer bohužel přišla, z důvodu kovidových událostí. Proto se výjimečně stala součástí tohoto programu. A je to právě Slaný, které jako jediné město České republiky předá ocenění pod širým nebem, nikoliv virtuálně“, uvedl starosta Martin Hrabánek.  

Sobotní program bude ve známém spojení rožnění býka a přehlídky mistrů v lezení na umělé stěně. Centrum města nabídne pro veřejnost zdarma bohatý doprovodný program včetně programu pro nejmenší děti jako jsou výtvarné dílničky, pohádky Husy na tahu v podání divadla Dam Dam. Návštěvníci budou moci již podruhé Zažít město jinak – sousedské slavnosti s programem pro děti anebo např. sousedský blešák&swap a další. Letos na akci vystoupí například skupiny Rastafidli Orkestra, The Blues Rousers, nebo Voila!

Jak vznikla tradice Rožnění uherského býka? Slaný tuto tradici obnovilo v roce při návštěvě prezidentů V4. Vznik tradice se datuje k roku 1662, kdy došlo na dokončení výstavby slánského františkánského konventu a k následnému svěcení kláštera. Pro město Slaný a okolí to byla velká událost. U této příležitosti uspořádal B. I. Martinic hostinu na slánském rynku. Tehdy také dal rožnit uherského býka s pozlacenými rohy. Tuto událost si připomínáme také proto, že vedle tehdejšího nelehkého života v tomto kraji, který byl poznamenán strastmi třicetileté války, byl zde i důvod k radosti, ke společnému setkání slánských měšťanů a lidí z širokého okolí.

Připravila:  Ing. Markéta Růtová, vnější vztahy, Městský úřad Slaný

Odkazy